Domowe lody z chia i kokosem

Domowe lody z chia i kokosem

Zdrowe domowe lody? Sorbety oczywiście! Tylko sorbety. Uwielbiamy je, jednak nie oszukujmy się – śmietana trzydziestka robi swoje… Dlatego walcząc z tłuszczami nasyconymi zawsze miejmy na podorędziu zdrowszy zamiennik.

Obok zamrożonych musów owocowych, pożywne lody z nasionami chia i kokosem sprytnie zastąpią „efekt 30%”. Wykonanie jest tak szybkie i proste, że zawsze przygotowuję je wspólnie z Polką (+10 pkt dla Najfajniejszej Mamy Pod Słońcem). Jeśli macie swoje lodowe patenty – piszcie koniecznie! Punktów nigdy nie jest za dużo!

SKŁADNIKI:

* mleko kokosowe (200 ml)
* nasiona chia (2 łyżki)
* banany (3x)
* wiórki kokosowe (2 łyżki)
* kiwi do przybrania (1x)
* sok z połówki cytryny

PRZYGOTOWANIE:

Przygotowujemy pudding chia, czyli łączymy mleko kokosowe z nasionami chia, dokładnie mieszamy i wstawiamy do lodówki na 15 min. Po kwadransie mieszamy ponownie. Po ok 2-3 godzinach wyciągamy powstały pudding z lodówki, dodajemy resztę składników i blendujemy. W międzyczasie kroimy kiwi w bardzo cienkie plasterki i przyklejamy je do boków foremek do lodów. Używam tych z Ikei. Zalewamy foremki powstałą masą, wkładamy do zamrażarki na kilka godzin. Częstujemy domowników i… liczymy punkty.

domowe-lody-z-chia-i-kokosem

POLA, asystentka i naczelna degustatorka

Bądź ze mną na:

mamaratonka-facebookmamaratonka-instagram

Sandra K.

mamaratonka.pl, czyli i mama (2x), i maratonka (7x). O tym jest ten blog, o dwóch wielkich radościach: macierzyństwie i bieganiu. Nie zabraknie tu biegowych porad, zdrowych przepisów i życiowych przemyśleń. mamaratonka.pl to miejsce dla ambitnych mam z pasją, w którym wzajemnie będziemy się inspirować, łamać konwenanse jak życiówki, trzymać dystans i żartować… A przede wszystkim wspierać w tym naszym codziennym słodko-gorzkim chaosie.